Ludwika Mendelska (91 lat) – Bohaterka Powstania Warszawskiego

   Pasjonatka historii II wojny światowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Ósma bohaterka kroniki ludzi z pasją. Urodzona w Warszawie. W 1940r. jako ośmiolatka rozpoczęła naukę w szkole tramwajarskiej w Warszawie. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 01 sierpnia 1944r. o godz. 17.00 Pani Ludwika miała 12 lat. Należała do służb pomocniczych. Gotowała, chodziła dla powstańców po wodę, pomagała ojcu, który służył w szeregach Armii Krajowej i opatrywała rannych. Pani Ludwika wykazywała się ogromną odwagą i siłą, była świadkiem wielu okrutnych i drastycznych scen oraz sytuacji. W powstaniu straciła całą rodzinę. W ostatnim dniu powstania od kuli snajpera, która trafiła w tętnice szyjną, na jej oczach zginął ukochany tatuś Tadeusz Pyrkosz. Po upadku powstania nasza bohaterka trafiła do pogotowia sierot Powstania Warszawskiego.

   Mieszkanką Elbląga Pani Ludwika jest od 1958 r. Miała bogate życie zawodowe, nigdy nie bała się ciężkiej pracy. Zatrudniona była min. w wojskowości, jako dyspozytorka autobusów i tramwajów, pilnowała porządku w szwalni oraz trudniła się pracą biurową. Pani Ludwika przez całe życie dumna była z uczestnictwa w powstaniu. Od wielu lat bierze udział w obchodach upamiętniających powyższe wydarzenie. Chętnie udziela wywiadów zarówno dla prasy jaki i w telewizji. Była gościem honorowym podczas otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie 31 lipca 2004r.

   W 2020r. z rąk Prezydenta RP została odznaczona za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2022r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

   Dziękujemy Pani Ludwice za podzielenie się z nami swoją ciekawą historią oraz pasją, którą mamy zaszczyt przedstawić szerszemu gronu.