Dlaczego ludzie tracą dom? Co zrobić, kiedy spotka się osobę w kryzysie bezdomności? To pytania trudne, ale bardzo ważne. Właśnie o nich rozmawiały z uczniami Szkoły Podstawowej nr 21 im. Mikołaja Kopernika w Elblągu Marysia i Ala z Zespołu ds. Bezdomności Elbląskiego Centrum Usług Społecznych.
Spotkanie było okazją do szczerej rozmowy o tym, czym jest kryzys bezdomności i z czego może wynikać. Uczniowie klas 1-8 zadawali pytania otwarcie i z dużą ciekawością, a prowadzące odpowiadały w prosty, zrozumiały sposób. Ważne było nie tylko przekazanie wiedzy, ale też pokazanie, że za każdą osobą w kryzysie bezdomności stoi konkretna historia i człowiek, któremu należy się szacunek.
Podczas spotkania dużo miejsca poświęcono także bezpieczeństwu dzieci. Młodzi ludzie często mają w sobie naturalną wrażliwość i chęć pomagania, dlatego tak ważne jest, by wiedzieli, jak robić to mądrze. Uczniowie usłyszeli jasne wskazówki, które warto zapamiętać. Dzieci nie powinny samodzielnie angażować się w takie sytuacje, dawać pieniędzy ani oddawać swojego jedzenia czy napojów. Ich zadaniem jest powiedzieć o takiej sytuacji dorosłym, którzy wiedzą, jak zorganizować pomoc.
To była ważna lekcja empatii i odpowiedzialności. Bo świadomość społeczną buduje się od najmłodszych lat. Rozmowy takie jak ta pomagają dzieciom lepiej rozumieć świat, a jednocześnie uczą, że pomaganie wymaga rozwagi i współpracy z dorosłymi oraz instytucjami.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za obecność. Cieszymy się, że mogliśmy być z Wami i wspólnie porozmawiać o sprawach ważnych.






