31 maja 2023 roku w Olsztynie odbyła się „VIII Warmińsko-Mazurska konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego”.

Podczas uroczystości z rąk Pani Jolanty Piotrowskiej- Członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Katarzyny Koplińskiej -Dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej wyróżnione  rodziny zastępcze z województwa warmińsko – mazurskiego odebrało statuetki -„Diament Dobroci i Serca”.

Jest to wyróżnienie przyznawane co rok rodzinom zastępczym za ich zaangażowanie, cierpliwości i ich trud włożony w opiekę nad dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej. Przyznane wyróżnienia  stanowią  wyraz wdzięczności i uznania dla pełnej poświecenia pracy, jaka jest rodzicielstwo zastępcze. Wiele ciepłych słów skierowano również do pracowników systemu pieczy zastępczej, za ich wsparcie i pełną zaangażowania pracę na rzecz rodzin.

Państwo Danuta i Henryk Dróżdż to elbląska rodzina zastępcza, która podczas konferencji została wyróżniona i nagrodzona statuetką „Diamentu Dobroci i Serca”.

Państwo Danuta i Henryk Dróżdż od ponad 18 lat są rodziną zastępczą  a od 17 lat zawodową rodziną zastępczą.  Do tej pory Ww. sprawowali opiekę jako rodzina zastępcza wobec 37 dzieci w różnym wieku, od noworodków po dzieci w wieku szkolnym oraz z różnymi schorzeniami, niepełnosprawnościami, zaniedbane, pozostawione w szpitalu, wymagającymi szczególnej troski. Nigdy nie odmawiali przyjęcia dziecka pod swoją opiekę.

Pani Danusia gotuje obiady niczym zwycięzca Masterchefa. Pan Henryk z cierpliwością niezłomną pokazuje, jak pachnie skoszona trawa, a jak zwykła ziemia, jakie skrzydła ma mucha i jak daleko skacze żaba. Państwo Dróżdż pokazują  – jak można być dzieckiem i mimo ograniczeń poznawać świat. Pokazują – jak można być RODZINĄ ZASTĘPCZĄ.

Rodzinie serdecznie gratulujemy!

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.